This page is hosted for free by cba.pl. Are you the owner of this page? You can remove this message and unlock many additional features by upgrading to PRO or VIP hosting for just 0.83 PLN!
Want to support this website? Click here and buy hosting plan!
ZKS Stilon Gorzów


SKOKI DO WODY

Prekursorem skoków do wody w ZKS Stilon był Mieczysław Zagórski - pływak Unii, uczestniczący w latach 1952-54 w konkursach skoków z trampoliny i wieży. Jako odrębna sekcja, sport ten pojawił się w ZKS Stilon w listopadzie 1974 r., a to za sprawą przyjazdu do Gorzowa dwóch utalentowanych skoczków - Ryszarda i Marka Łobożewiczów, oraz trenera Tadeusza Budka - byłego reprezentanta Polski.

W 1975 r. trwała akcja naborowa i szkolenie od podstaw. Jedynie doświadczeni bracia Łobożewiczowie uczestniczyli w kilku imprezach. Ryszard zajął 3. m-ce w "Pucharze Zwycięstwa" w Warszawie i 7. m-ce w "Pucharze Przyjaźni" w Berlinie, zaś Marek - piątą lokatę w zawodach w stolicy NRD.

Z grupy naborowej największe postępy zrobiła Ewa Kucińska, która w lipcu 1976 r. zajęła I (w skokach z trampoliny 3-metrowej) i II miejsce (w skokach z wieży) na Mistrzostwach Polski juniorów. W tych samych konkursach Ryszard Łobożewicz zajął odpowiednio I i III lokatę.

Ponadto R. Łobożewicz uplasował się na 4. miejscu w Halowych Międzynarodowych MP zawodników klasy I, oraz na 5. miejscu w Mistrzostwach Europy Juniorów w Oslo, a M. Łobożewicz zdobył w Halowych Międzynarodowych MP drugie m-ce wśród zawodników klasy II. Z kolei w młodszych kategoriach wiekowych wyróżniali się Jarosław Fabian, Izabela Machnacz i Małgorzata Łukaszewicz.

Jesienią 1976 r. bracia Łobożewiczowie powrócili do Warszawy, a w 1977 r. wyjechał także trener Budek. Wraz z nim opuściła Gorzów Ewa Kucińska (późniejsza mistrzyni Polski) i kilka innych zawodniczek. Wkrótce sekcja skoków do wody przestała istnieć.