This page is hosted for free by cba.pl. Are you the owner of this page? You can remove this message and unlock many additional features by upgrading to PRO or VIP hosting for just 0.83 PLN!
Want to support this website? Click here and buy hosting plan!
ZKS Stilon Gorzów


PŁYWANIE

Sekcja pływania powstała w 1952 r., a inicjatorem jej utworzenia był Mieczysław Zagórski, który po uzyskaniu uprawnień instruktorskich rozstał się z gorzowskim Kolejarzem i zasilił Unię. Pierwszym poważniejszym sprawdzianem zawodników Unii były mistrzostwa Gorzowa rozegrane w tymże roku. Pływacy z klubu przy GZWS spisali się nadspodziewanie dobrze, i z dorobkiem 34 punktów zajęli IV miejsce. Z czasem bywało coraz lepiej. W 1954 r. Unia uplasowała się na drugich miejscach w mistrzostwach Gorzowa i województwa, a także na czwartej pozycji w mistrzostwach zrzeszenia, a tacy zawodnicy jak Mieczysław Zagórski, Wacław Dzierżyc czy Jerzy Prokesz zwyciężali indywidualnie w okręgu zielonogórskim. Następował też rozwój szkolenia młodzieży.

Na efekty nie trzeba było długo czekać, gdyż w latach 60-tych i w pierwszej połowie lat 70-tych gorzowianie zaczęli zdobywać medale na mistrzostwach Polski. Bili także rekordy kraju. Pierwszą zawodniczką, która stanęła na podium MP w gronie seniorek była Jadwiga Stalewska, która w sierpniu 1960 r. sięgnęła po srebrny medal na 100 m i brązowy na 200 m stylem grzbietowym. Dwa miesiące wcześniej została ona też 3-krotną młodzieżową mistrzynią kraju. Za panią Jadwigą poszli inni, m. in. Wiesław Załuski, który początkowo zdobywał medale w młodzikach, a w 1968 r. został już wicemistrzem Polski seniorów.

Warto wspomnieć w tym miejscu o pływakach Unii/Stilonu z lat 50-tych i 60-tych. Na basenach całej Polski klub reprezentowali między innymi: Jadwiga Stalewska, Mirosława Sikorska, Halina Gintowt, Justyna Michalska, Anna Rzewińska, Halina Kućmierz, Halina Olszewska, Zofia Uścińska, Teresa Purchała, Ewa Wołoszyn, Teodor Laufner, Wacław Dzierżyc, Jerzy Prokesz, Kazimierz Bogdanowicz, Roman Słodowski, Krzysztof Mirowicz, Kazimierz Tyrakowski, Leon Szyszko, Władysław Łuczaj (później piłkarz Stilonu), a także Ryszard Łuczak, Jan Grabizna, Roman Furmaniak, Jan Tarułka, Jerzy Karymow, Edmund Olszewski, Ireneusz Tonn, Romuald Stachowiak, Tadeusz Dworak, Jacek Perliński, Wiesław Załuski (będący jednocześnie członkami I-ligowej ekipy waterpolistów). Potwierdzeniem rosnącego poziomu "stilonowskich" pływaków były wysokie lokaty we współzawodnictwie klubowym - m. in. 9. m-ce w klasyfikacji PZPł. za 1966 rok.

W 1972 r. pływacy Stilonu sięgnęli aż po 11 medali w letnich i zimowych MP seniorów oraz juniorów. W kolejnych kilku latach zaczęto już w Polsce mówić o gorzowskiej "szkole" pływania. Na basenach całego kraju brylowały takie zawodniczki, jak: Jolanta Dawidowska (dwa tytuły Mistrza Polski w 1973 r. i dwa wicemistrza w 1972 r.) i Małgorzata Gulatowska (wicemistrzostwo Polski w 1976 r.). Dla przykładu, ta druga w jednym tylko 1976 roku ustanowiła 8 rekordów Polski w kategorii juniorek. Dzielnie wspierali je: Leszek Kaczmarek, Romuald Stachowiak, Janusz Wojewódzki (mistrzowie Polski juniorów), Jan Nowak, a w młodszych kategoriach wiekowych także Dorota Kisiel, Grażyna Watras, Barbara Marcinkiewicz i Elżbieta Sudczak.

W drugiej połowie lat 70-tych zaznaczył się drobny kryzys, który jednak szybko przezwyciężono, gdyż cały czas trwała w Stilonie znakomita praca z młodzieżą. Coraz lepsze wyniki uzyskiwali tacy pływacy, jak Izabela Sikora, czy też Paweł Flugel. Nieco gorzej było w kategorii seniorskiej, gdyż po medalu Gulatowskiej na następne czekać trzeba było cztery lata (trzy "krążki" wywalczyła w 1980 r. Anna Korona). W barwach Stilonu pływali także między innymi: L. Andrusyszyn, Jarosław Hanysz, Janusz Madejek, Anna Grajek oraz Iwona Dubaniewicz. Nie było już Gulatowskiej, która w 1977 r. przeszła do Lecha Poznań.

W 1976 r. został powołany Gorzowski OZPł., a ponadto oddano do użytku otwarty basen "Stilonu" z podgrzewaną wodą. Rozwinięto szeroko zakrojoną pracę z dziećmi, która w latach osiemdziesiątych zaowocowała dobrymi wynikami sportowymi. Uczyniono też dalszy krok w zakresie rozszerzania zasięgu szkolenia, przede wszystkim poprzez nadanie Szkole Podstawowej Nr 17 statusu szkoły sportowej o profilu pływackim; patronat nad nią objął ZKS Stilon. Wkrótce ujawniła się nowa generacja utalentowanej młodzieży, m. in.: Anna Gadomska, Magdalena Klimas, Magdalena Chudzik, Mirella Paradowska, Andrzej Janczewski i Sławomir Richter. Ten ostatni wystąpił kilka razy w reprezentacji Polski. W latach 90-tych do tej grupy dołączyli: Magdalena Chorąży, Ilona Grochocka, Krzysztof Świderski, Zbigniew Czyżewski, Norbert Orzechowski i inni.

Od 1986 r. zawodnicy ZKS Stilon zaczęli znowu przywozić z najważniejszych imprez krajowych grad medali. Wielkie sukcesy przyniosły zwłaszcza lata 1988-90. W MP juniorów Stilon zdobył w tym okresie 22 medale (7 złotych, 8 srebrnych, 7 brązowych), ponadto po długiej przerwie do "skarbca" ZKS Stilon wpadły też medale w MP seniorów, które wywalczyli: Sławomir Andruszkiewicz ("brąz" w 1989 r.) i Mirella Paradowska ("brąz" w 1990 r.). W klasyfikacji zespołowej Stilon wywalczył wówczas 4. miejsce w kraju. Następne lata (1992-96) to kolejne pasmo sukcesów tej najbardziej medalodajnej dyscypliny w historii klubu.

Największe sukcesy w pierwszej połowie lat 90-tych osiągnął Paweł Wypiśniak - "etatowy" wicemistrz Polski w pływaniu stylem grzbietowym. W latach 1992-97 zdobył on 16 medali na letnich i zimowych mistrzostwach kraju. Reprezentował barwy narodowe, został też powołany w skład kadry "B" na Igrzyska Olimpijskie w Atlancie.

Mimo trudnych warunków szkoleniowych (kilkakrotne remonty basenu krytego: 1963, 1967, 1969-70; do 1975 r. brak basenu odkrytego), pływacy ZKS Stilon uzyskali bardzo dobre wyniki, a najlepsi z nich należeli do ścisłej czołówki Polski. Ogromną zasługę w tych osiągnięciach mają trenerzy, zwłaszcza Mieczysław Zagórski, Wanda Zagórska, Jerzy Prokesz, Lech Lastowski, Wanda Murawiak, Jerzy Karymow, Krzysztof Rys, Krzysztof Sieroń i Jerzy Ćwikła.

W 1997 r., na fali przekształceń ZKS Stilon, sekcja pływacka została wyodrębniona i przekazana do nowo utworzonego Miejskiego Klubu Pływackiego "Słowianka". Zawodnicy MKP w kolejnych latach osiągali dalsze sukcesy, z tytułami MP seniorów i medalami ME włącznie.