This page is hosted for free by cba.pl. Are you the owner of this page? You can remove this message and unlock many additional features by upgrading to PRO or VIP hosting for just 0.83 PLN!
Want to support this website? Click here and buy hosting plan!
ZKS Stilon Gorzów


HOKEJ NA LODZIE

Podstawy hokeja na lodzie w Gorzowie stworzył był zawodnik Legii Warszawa Edmund Wadzyński. W latach 1958-62 zbudował on zręby tej dyscypliny - w 1958 r. rozpoczęły się "treningi" na "lodowisku" na zamarzniętych zalewach Warty, rok później powstała szkółka, a w 1962 r. "prawdziwa" drużyna.

Patronat nad zespołem objął Miejski Ośrodek Wychowania Fizycznego. Do treningów wykorzystywano także obok zalewów Warty, boisko Studium Nauczycielskiego przy ul. Estkowskiego, a od 1963 do 1968 r. lodowisko z bandami wybudowane w Parku Słowiańskim. Pierwszym oficjalnym meczem hokejowym w Gorzowie był pojedynek Miejski Ośrodek Sportu - Studium Nauczycielskie (5:2). Potem przyszła kolej na spotkania towarzyskie z LZS-em Międzyrzecz, Polonią Gryfino, Spartą Złotów, Spartą Szczecin, Ogniwem Szczecin, Zjednoczonymi Września. Zachowano nazwiska niektórych pionierów gorzowskiego hokeja - byli to m. in.: W. Bednarski, B. Dusko, H. Lipiński, L. Łabuć, M. Selwat, oraz M. Stapf.

W październiku 1965 r. sekcję hokejową (31-osobowa grupa zawodników trenowana wciąż przez Edmunda Wadzyńskiego) przejął ZKS Stilon, a drużynę zgłoszono do rozgrywek mistrzowskich. Zadebiutowała ona w styczniu 1966 r. meczem z AZS-em Szczecin (3:5), rozgrywanym w ramach klasy A okręgu szczecińskiego. W tej klasie rozgrywkowej Stilon uczestniczył do 1969 roku, a od sezonu 1969/70 grał już w lidze międzywojewódzkiej, rywalizując głównie z ekipami ze Szczecina i Poznania.

W międzyczasie Gorzów doczekał się sztucznego lodowiska ("Lodostil") przy ul. Pomorskiej. 13-14 stycznia 1968 r. odbyły się na Lodostilu pierwsze mecze ligowe. Stilon uległ w nich drużynie Sparty Szczecin 1:16 i 0:18.

Do lepszych zawodników z tego okresu należeli: Jan Boczkowski, Janusz Bronisz, Lech Głożyński, Andrzej Główczewski, Stanisław Hołowacz, Kazimierz Krzemiński, Janusz Nawrocki, Roman Olczyk, Zbigniew Ślubowski i Zdzisław Wanatowski. Warto też zwrócić uwagę na to, iż trzon ówczesnej sekcji stanowili juniorzy, a nawet młodzicy. Ze zrozumiałych względów nie odnosili oni sukcesów w "dorosłych" rozgrywkach, ale w swojej kategorii wiekowej spisywali się znakomicie. W 1968 r. zwyciężyli w lidze MW, a w 1971 r. awansowali już do Centralnej Ligi Juniorów, w której zajmowali w kolejnych sezonach miejsca II-VII. Największym osiągnięciem było II miejsce i awans do turnieju finałowego o Mistrzostwo Polski Juniorów w 1973 r. W pojedynkach o tytuł Stilon zanotował wyniki: 1:16 z Podhalem Nowy Targ, 5:15 z KTH Krynica, 2:7 z Polonią Bydgoszcz.

"Lodostil" był w tym czasie areną ciekawych imprez mistrzowskich. 15-17 lutego 1972 r. odbyły się w Gorzowie MP juniorów Federacji "Chemik", w których pewnie zwyciężyła Unia Oświęcim, przed Chemikiem Kędzierzyn-Koźle, Stilonem, Borutą Zgierz, i Bzurą Chodaków. Natomiast 2-5 marca 1972 r. rozegrano Ogólnozwiązkowe MP juniorów w układzie Federacji, z udziałem zawodników z czołowych ówcześnie polskich klubów, jak Górnik Katowice, Podhale Nowy Targ, Pomorzanin Toruń, Baildon Katowice, czy Elektro Łaziska Górne. Triumfowała Federacja Górnik, przed Włókniarzem, Kolejarzem, Chemikiem (połączone ekipy Unii Oświęcim i Stilonu), Startem, Ogniwem, Hutnikiem i Energetykiem.

W 1973 r. PZHL zakwalifikował drużynę seniorską ZKS Stilon do grupy północnej zreorganizowanej II ligi. Zespół, którego liderami byli m. in.: Zbigniew Antonowicz, Andrzej Bieleninik, Czesław Drozd, Andrzej Kargul, Zbigniew Kaźmierczyk, Jan Kopyść, Marek Mistecki, Antoni Samujłowicz, Wiesław Świętkowski, Jan Tokarski, Wiesław Wanecki, bez większych problemów utrzymał się w II lidze (zajmując VI lokatę), a następnie piął się coraz wyżej w hierarchii polskiego hokeja, plasując się kolejno na miejscach: III (1974/75), V (1975/76), II (1976/77).

Drużyna szkolona przez trenerów I klasy - Jana Wielebę i Andrzeja Wołkowskiego (byłego olimpijczyka), do której wciąż dochodzili nowi, utalentowani hokeiści - Marek Goliński, Wojciech Cieśla, Marek Lipiński, Kazimierz Niedzielski, Krzysztof Pisarewicz, Krzysztof Prokopowicz - spisywała się znakomicie, rozbudzając wśród kibiców nadzieje na awans do I ligi.

W międzyczasie dwójka hokeistów Stilonu: Andrzej Bieleninik i Wiesław Świętkowski wystąpiła w reprezentacji Polski na MEJ w Grenoble w 1975 r.

W 1977 r. w sekcji hokejowej ZKS Stilon nastąpił jednak kryzys. Odejście kilkunastu czołowych zawodników - na studia, do wojska i innych klubów (Legia Warszawa, Polonia Bydgoszcz) spowodowało praktycznie zawieszenie działalności i rozwiązanie sekcji. Na szczęście tuż przed następnym sezonem, mimo problemów natury organizacyjnej (remont lodowiska) udało się jakoś "skleić" zespół na miarę II ligi.

W trakcie sezonu nastąpiła jednak reorganizacja. W wyniku utworzenia w 1978 r. jednogrupowej II ligi, Stilon po zajęciu VII m-ca w swojej grupie, został zdegradowany do niższej klasy. Po dwóch latach uzyskał jednak ponowny awans, a prowadzony przez trenerów Zbigniewa Ślubowskiego i Andrzeja Wołkowskiego, uplasował się w II lidze na pozycjach VIII (w 1981 r.) i III (w 1982 r.). Zresztą w tym ostatnim sezonie baraże o awans do I ligi były bardzo blisko. Stilon, grający najczęściej, z powodu przedłużającego się remontu urządzeń chłodniczych, na wynajętych lodowiskach w Bydgoszczy i Poznaniu, zdobył w dwudziestu spotkaniach 29 "oczek", zaledwie o trzy mniej od Pomorzanina Toruń.

O tym że 2. miejsce było w zasięgu gorzowian, niech świadczą wyniki spotkań stilonowców ze zwycięzcą grupy - Stoczniowcem Gdańsk (6:3 i 11:2 w Gorzowie, 4:4 i 3:3 w Gdańsku). Niestety pojedynki z Pomorzaninem zespół Stilonu rozgrywał na wyjazdach, wszystkie przegrywając (3:10 i 4:9 w Bydgoszczy, oraz 3:6 i 4:10 w Toruniu). Wystarczyła jedna wygrana w którymś z tych spotkań, i to Stilon walczyłby o ekstraklasę ...

Zespół hokeistów Stilonu z początku lat 80-tych. Stoją od lewej: Zbigniew ŚLUBOWSKI (trener), Renald PIETRZAK, Wojciech CIEŚLA, Ryszard HUSAK, Stanisław WOŁEJSZA, Andrzej GALIŃSKI, Antoni SAMUJŁOWICZ, Jan KOPYŚĆ, Wiesław WANECKI, Czesław HOŁOWACZ, Wiesław CHOJNICKI, Marek MISTECKI, Janusz RYŃ, Zbigniew ANTONOWICZ, Zbigniew KAŹMIERCZYK, Zdzisław MALISZEWSKI (kierownik drużyny), Andrzej MATEJA, Marek GOLIŃSKI, Andrzej WOŁKOWSKI (trener). Klęczą od lewej: Krzysztof PISAREWICZ, Marek NAWROCKI, Marian ZAWADZKI, Jan TOKARSKI.

Warto w tym miejscu przypomnieć skład tamtego zespołu: Marek Goliński, Marek Nawrocki, Renald Pietrzak i Marian Zawadzki (bramkarze); Zbigniew Antonowicz, Marek Borkowski, Wiesław Chojnicki, Wojciech Cieśla, Sylwester Drozd, Andrzej Galiński, Czesław Hołowacz, Ryszard Husak, Andrzej Kargul, Zbigniew Kaźmierczyk, Jan Kopyść, Andrzej Mateja, Marek Mistecki, Krzysztof Pisarewicz, Janusz Ryń, Antoni Samujłowicz, Jan Tokarski, Wiesław Wanecki, Stanisław Wołejsza (zawodnicy z pola).

Po zakończonym sezonie, ze względu na wysokie koszty utrzymania sekcji, zarząd ZKS Stilon podjął decyzję o jej rozwiązaniu oraz o poddaniu "Lodostilu" gruntownej przebudowie. Z uwagi na brak środków finansowych nie podjęto jednak prac remontowych.

Dyscyplina sportowa, która miała niemałe osiągnięcia, dobre perspektywy (drużyna młodzieżowa grała w centralnej lidze juniorów) i cieszyła się ogromnym zainteresowaniem kibiców, już się nie odrodziła. Dla lepszej orientacji można w tym miejscu przypomnieć fakt, że np. spotkanie Stilonu z Tarpanem Poznań (mecz "na szczycie" ... III ligi) w 1980 r. oglądało, mimo przenikliwego zimna, około 4 tys. kibiców (!). Podobną frekwencję notowano także w czasach walki gorzowian w II lidze.

W kadrze narodowej juniorów znajdowało się łącznie siedmiu zawodników Stilonu: Andrzej Bieleninik, Sylwester Drozd, Andrzej Kargul, Jan Kopyść, Marek Mistecki, Antoni Samujłowicz, oraz Wiesław Świątkowski.

Niemałą rolę w działalności sekcji hokejowej Stilonu odegrali jej działacze, zwłaszcza Alfons Ojcowski, Henryk Winiecki, kierownik sekcji Franciszek Pozarzycki oraz Zdzisław Maliszewski.

Po ponad dwudziestu latach, w 2003 r. nastąpiła reaktywacja gorzowskiego hokeja na lodzie. Byli zawodnicy Stilonu, grający pod szyldem TKKF-u zaczęli rozgrywać towarzyskie spotkania z podobnymi ekipami "oldbojów" z Poznania, Wrocławia, Bydgoszczy i Szczecina. W ostatnich latach gorzowianie uczestniczą też w rozgrywkach amatorskiej ligi hokejowej, a zespół tworzą, obok "starych" stilonowców, również młodzi zawodnicy z reaktywowanej "szkółki". Pojedynki TKKF-u Stilonu odbywają się na lodowisku CSR "Słowianka".

Statystyki